• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Videolar
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80116.8283
Euro7.56717.5974

Sağlıkçıların Gerçek Gündemi

Sağlık Bakanımıza Sesleniyorum

Sağlık Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı İsmet DATLI yapmış olduğu basın açıklamasında;

Maalesef Sağlık Çalışanları Mutlu Değil

Sağlık personeli emeğinin karşılığını alamamaktadır. özellikle ekonomik  açıdan zor süreçler geçirmektedirler. Ekonomik açıdan zor süreçler geçiren sağlık çalışanları  mutlu değillerdir.


Özellikle döner sermaye sistemindeki haksızlık yüzünden binlerce sağlık çalışanımız 1 kuruş bile performans alamamaktadırlar. Sadece çok küçük belirli bir kesim pastadan payı alarak mutludurlar. Zaten sağlık çalışanları aşırı iş yükü, sağlıkta şiddet gibi bir sürü sorunlar yaşamaktadırlar. Döner sermayede ciddi anlamda tüm sağlık çalışanlarını kucaklayacak şekilde sistem hızlı bir şekilde gündeme gelmelidir. 

Sağlık çalışanlarının en büyük mutsuzluğu 3600 ek gösterge sorunudur. Ek göstergede öyle bir adaletsizlik var ki. Lisans mezunu belli başlı unvanlar 3600 ek gösterge alırken, sağlık çalışanlarımızın çoğu yüksek lisans yaptıkları halde 3600 gösterge alamamaktadır. Bu sorunun ivedi olarak çözülmesi gerekmektedir. Ek gösterge en alt tabakadan sistematik olarak artırılmalıdır. 2200 ek gösterge alanlar 3000 olmalı, 3000 olanlarınki 3600'e çıkarılmalıdır. Öğretmenlerimizinde 36002 çıkarılması elzem hale gelmiştir.

Özellikle Emeklilikte Yaşa takılanların sesi duyulmalıdır. Bu grup aileleri ile beraber küçünmeyecek kadar büyük bir kesimdir. Sağlık çalışanları ve emeklilikte yaşa takılanların aileleri ile beraber seçimlerde hatırı sayılır etkileri mevcuttur. Bu anlamda bu alanlarda ivedilikle düzenlemeler şarttır.


Sağlıkta sözleşmeli yöneticilik kaldırılmalıdır. Yönetici olarak sözleşme imzalayanların aldıkları yüksek ücretler hem ekonomik darboğazda olan ülkemiz için büyük bir yük hem de çalışma barışını bozmaktadır. Yüksek ücretler alan yöneticiler maalesef sağlık çalışanlarının halini yeterince anlayamamaktadır. Sözleşmeli yöneticilik yerine liyakat ve kariyer sistemi getirilmeilidr.  Yöneticilik için ek hiç bir ücret almadan görev almaya hazır binlerce donanımlı sağlık çalışanları vardır.

Sayın Bakanımız bu konuya bir an önce el atmalıdır.


215 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret395749
Danışmanlık Hizmeti
Hukuki Yardım
Hava Durumu
Saat
Takvim